Gmina Tarnów zakupiła trzy sensory smogowe, które w ostatnich dniach zamontowane zostały w miejscowościach: Tarnowiec, Wola Rzędzińska i Zgłobice. Zakup dwóch z nich sfinansowała firma Leier, natomiast jeden zakupiła gmina Tarnów, która będzie również pokrywała koszty ich utrzymania.

By Fredrik Rubensson via Wikimedia Commons

Koszt jednego sensora oscylował w granicach 1400 zł. Dzięki urządzeniom można sprawdzić temperaturę powietrza w stopniach Celsjusza, wilgotność, ciśnienie oraz stężenie pyłów. Każdy sensor przedstawia zebrane w czasie rzeczywistym dane za pomocą diody, której kolor odpowiada aktualnemu zanieczyszczeniu powietrza, zgodnie z europejskim wskaźnikiem jakości powietrza CAQI.

– To jedno z kolejnych działań podejmowanych przez gminę w walce ze smogiem – mówi Ewa Kubisztal z urzędu gminy Tarnów. – Nie tak dawno mieszkańcy mieli możliwość wymiany starych pieców na ekologiczne, a jeszcze wcześniej wzięliśmy udział w programie pilotażowym, dzięki czemu w szkołach na terenie gminy pojawiły się oczyszczacze powietrza.

Dzięki urządzeniom każdy mieszkaniec gminy będzie miał możliwość zapoznania się z informacjami o zanieczyszczeniu powietrza, które będzie można sprawdzić online na stronie producenta urządzeń oraz na prognozie pogody w serwisie Onet.pl. Oprócz tego jest również możliwość pobrania specjalnej aplikacji na urządzenia mobilne.

– Mamy nadzieję, że nasi mieszkańcy na bieżąco będą sprawdzać jakość powietrza, którym oddychają na co dzień. Chcemy w ten sposób edukować ich w tym zakresie. Na razie nie przewidujemy instalacji kolejnych sensorów w innych miejscowościach naszej gminy. Najpierw zobaczymy, jak sprawdzą się te, które zainstalowane zostały w Tarnowcu, Woli Rzędzińskiej i Zgłobicach.

Autor: Sebastian Czapliński/ TEMI.pl
*Tekst ukazał się na łamach tarnowskiego tygodnika TEMI.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *