Jodłówka Tuchowska walczy o turystów

Czy już niedługo Jodłówka Tuchowska stanie się jedną z najczęściej odwiedzanych przez turystów i szkolne wycieczki miejscowości w naszym regionie? W ostatnim czasie w podtarnowskiej wsi przeprowadzono kilka większych i mniejszych inwestycji, których celem jest przede wszystkim uatrakcyjnienie tamtejszej oferty turystycznej. Co więcej, następne inwestycje już czekają na swoją kolej.

wieza-widokowa-jodlowka-tuchowska

Wieża widokowa w Jodłówce Tuchowskiej

Nie od dziś wiadomo, że tereny na których położona jest Jodłówka Tuchowska charakteryzują się największym napromieniowaniem słońca w Polsce. Górzysty krajobraz z niesamowitymi widokami sprawia, że miejscowość cieszy się wielkim powodzeniem wśród turystów odwiedzających nasz region. – Dom Wczasów Dziecięcych co roku odwiedza blisko 9 tys. dzieciaków z różnych zakątków kraju, dla których organizowane są rozgrywki sportowe, konkursy oraz masa wycieczek – mówi sołtys Jodłówki Tuchowskiej, Radosław Osika. – Od zawsze marzyliśmy, aby nasza miejscowość stawała się coraz bardziej atrakcyjna pod kątem turystycznym. W końcu coś w tym temacie się ruszyło.

Okazuje się, że potencjał Jodłówki Tuchowskiej zauważono również w starostwie powiatowym, dlatego w tym roku zdecydowano się na szereg prac mających na celu podniesienie standardów wypoczynkowych tamtejszej miejscowości. – Od tygodnia, niedaleko DWD funkcjonuje już nowa oczyszczalnia biologiczna, na potrzeby której zakupiliśmy 22 arową działkę. Oczyszczalnia została sfinansowana ze środków powiatu oraz gminy Tuchów. Koszt jej budowy wyniósł 360 tys. zł, w tym 312 tys. to środki powiatowe. Oczyszczalnia, oprócz DWD obsługuje także szkołę oraz dom nauczyciela – mówi wicestarosta tarnowski, Zbigniew Karciński. – Wyburzyliśmy również starą kotłownię, dzięki czemu odsłonięty został teren i budynki DWD. Udało się powiększyć plac manewrowy dla autokarów oraz parking dla samochodów. Częściowo wykonaliśmy nowe ogrodzenie, pojawiły się nowe zbiorniki na odpady, a także zostało wykonane odwodnienie terenu – mówi wicestarosta i dodaje, że w przyszłym roku również planowane są dodatkowe inwestycje – Już na wiosnę chcielibyśmy zakończyć wszystkie prace na placu, jak również zrealizować inwestycję związaną z poprawą warunków na drodze dojazdowej do ośrodka. Jeśli uda na się zgromadzić odpowiednie środki, to rozpoczniemy także remont elewacji części budynków. Co warte podkreślenia, za 18 tys. zł zakupiliśmy już działkę przylegającą do działki należącej do DWD. W niedalekiej przyszłości chcielibyśmy aby powstało tam pole biwakowe z prawdziwego zdarzenia, a w okresie zimowym tor saneczkowy.

Również władze Tuchowa nie pozostają obojętne w kwestii kolejnych inwestycji zdając sobie sprawę, że jest to jeden ze sposobów na ściągnięcie większych, niż dotychczas grup turystycznych do ich miejscowości. Jedną z nich, którą już w 2017 roku chce przeprowadzić gmina jest zagospodarowanie terenu wokół wieży widokowej znajdującej się w Jodłówce. – Chcemy postawić altanę, ławki, stoliki, wybudować grilla i stworzyć nowe miejsca parkingowe. Całość prac powinna zamknąć się w kwocie około 270 tys. zł – mówi burmistrz Tuchowa, Adam Drogoś.

Z takiego rozwiązania cieszy się sołtys wsi, Radosław Osika, który już pod koniec ubiegłego roku wraz ze „Stowarzyszeniem Rozwoju Jodłówki Tuchowskiej i Jej Mieszkańców” zdecydował się na budowę w centrum wsi placu twórczo-rekreacyjnego. – Budowę realizowaliśmy dzięki dotacji z Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie w ramach projektu SYNAPSY. Dzięki temu w centrum naszej miejscowości powstało boisko do siatkówki, piaskownica, a na ukończeniu prac jest amfiteatr oraz rzadko spotykane w naszym regionie – piłkarzyki ludzkie polegające na tym, że zamiast plastikowych postaci, to żywi ludzie wcielają się w rolę piłkarzy i grają na specjalnie przygotowanym do takiej rywalizacji boisku. Życiem zaczęła tętnić również „Jodełka”, czyli nasz dom wielofunkcyjny, gdzie w ostatnim czasie organizowanych jest mnóstwo warsztatów kulinarnych, tanecznych, muzycznych i plastycznych.

Radosław Osika wierzy, że kolejne prace związane z poszerzeniem oferty turystycznej Jodłówki Tuchowskiej z czasem okażą się świetną inwestycją – Z racji konserwacji wieży oraz zagospodarowania terenu wokół niej liczymy na powstanie nowych działalności gospodarczych przynoszących zyski samej gminie. Docierają do mnie już pierwsze sygnały o chęci otwarcia wypożyczalni rowerów, małej gastronomii, działalności agroturystycznych oraz możliwości przeprowadzenia imprez kulturalnych na szerszą skalę. Kto wie, być może w niedalekiej przyszłości staniemy się jedną z najbardziej atrakcyjnych miejscowości dla turystów w naszym regionie?

Autor: Sebastian Czapliński/ TEMI.pl
*Tekst ukazał się na łamach tarnowskiego tygodnika TEMI.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *