Marta Herduś: Do wszystkiego podchodzę z optymizmem

Z burmistrz Żabna, MARTĄ HERDUŚ o inwestycjach w gminie oraz zbliżających się jubileuszowych „X Dni Żabna”, rozmawia Sebastian Czapliński.

Marta Herduś

Kiedy blisko rok temu obejmowała Pani stanowisko burmistrza Żabna, nie czuła Pani żadnych obaw?

Z perspektywy czasu muszę przyznać, że obejmując fotel burmistrza, czułam lekki niepokój. Jednakże jestem osobą, która stawia sobie w życiu cele i je konsekwentnie realizuje. Cieszy mnie moja praca i kontakt z ludźmi. Jestem mile zaskoczona tym, jakie podejście do swoich obowiązków mają sami pracownicy naszego magistratu. Angażują się, wprowadzają w życie nowe pomysły, pozyskując przy tym zewnętrzne fundusze na inwestycje… Poza tym są mi bardzo pomocni. Doradzają w wielu kwestiach, a także z chęcią realizują projekty, które sama chcę wprowadzić w życie. To znacznie ułatwia pracę.

Pewne zmiany jednak Pani wprowadziła…

Niektóre zmiany były nieuniknione. Przede wszystkim zmieniłam radcę prawnego. Dotychczasowa osoba piastująca to stanowisko pojawiała się w urzędzie gminy tylko dwa razy w tygodniu. W tej chwili osoba, która pełni tę funkcję, jest do dyspozycji cztery dni w tygodniu. W każdym z referatów zachodzą większe lub mniejsze zmiany. Chcę dawać szansę młodym pracownikom, nie zapominając o potrzebnym mi doświadczeniu starszych urzędników. Myślę, że jak w każdej wykonywanej pracy, trzeba ją lubić, żeby się nią cieszyć. Sama lubię zmiany. Do wszystkiego podchodzę z optymizmem i chciałabym pracować właśnie z takimi ludźmi. Pewne reorganizacje referatów jeszcze przede mną. Razem z moim zastępcą Zbigniewem Lustofinem, zmieniamy funkcjonowanie urzędu, dostosowując go do potrzeb mieszkańców. Zależy mi bardzo, aby każdy mieszkaniec naszej gminy czuł się zawsze dobrze w urzędzie, aby miał poczucie, że jest szanowany i sprawa dla niego ważna jest właściwie przez nas rozpatrywana.

Bardzo mocno postawiła Pani na inwestycje. Jest ich naprawdę sporo

Tak, to prawda. Stawiam przede wszystkim na rozwój i nowe inwestycje. Bardzo zależy mi na tym, aby mieszkańcy naszej gminy mogli korzystać z projektów, które realizujemy. Pod koniec sierpnia oficjalnie otworzymy pierwszą placówkę wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży w Czyżowie, którą mieści się w tamtejszym Domu Ludowym. Będzie mogło uczęszczać tam przez trzy lata około 50 dzieci i młodzieży z naszej gminy. W przyszłości podobne placówki będziemy otwierać w innych sołectwach. Ponadto trwają prace adaptacyjne w budynku na ul. Św. Jana, gdzie będzie otwarty pierwszy w gminie Klub Seniora. Dbamy również o najmłodszych. W Otfinowie rozstrzygnięty został właśnie przetarg na budowę pierwszej w gminie Otwartej Strefy Aktywności. W przyszłym roku planujemy wybudować tam również atrakcyjny plac zabaw. O kolejne place zabaw, które powstaną w Łęgu Tarnowskim oraz Siedliszowicach aplikują do LGD Zielony Pierścień Tarnowa nasze lokalne stowarzyszenia, które mogą w ten sposób otrzymać dofinansowanie w wysokości 100 proc. wartości inwestycji. W Pierszycach dzieci również będą miały do swojej dyspozycji teren z wieloma atrakcyjnymi urządzeniami. Poza tym inwestujemy w przedszkola i szkoły. W Łęgu Tarnowskim trwają prace adaptacyjne części budynku mające na celu zwiększenie o 50 liczby miejsc przedszkolnych w naszej gminie. Mamy na ten cel własne środki finansowe, ale aplikujemy także o zewnętrzne. Z kolei w Bobrownikach Wielkich specjalną przewiązką połączymy tamtejszą salę gimnastyczną ze szkołą. Dzięki temu zadaniu uda się powiększyć liczbę sal lekcyjnych. O nowe urządzenia lekkoatletyczne wzbogaci się również Szkoła Podstawowa im. Polskich Olimpijczyków w Niedomicach. Chcemy przebudować obiekt znajdujący się nieopodal szkoły, wzbogacając go o bieżnię i skocznię. Będzie on służył wszystkim mieszkańcom gminy.

A co z inwestycjami dotyczącymi dróg?

Staramy się sprostać oczekiwaniom mieszkańców zarówno w zakresie remontów cząstkowych, jak i projektów inwestycyjnych. Trwa ocena naszych dwóch wniosków złożonych w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Jeden to przebudowa ul. Wyspiańskiego w Niedomicach, a drugi to remont ulicy Partyzantów w Ilkowicach. Oba zadania zostały skosztorysowane na łączną kwotę 3,6 mln zł. Staramy się również przygotować do kolejnych edycji FDS-ów, wykonując projekty remontów i przebudów kolejnych odcinki dróg i ulic. Będziemy również partycypować w dalszej przebudowie samej drogi nr 973 od Niecieczy w kierunku Gręboszowa. Ta droga wojewódzka wymaga orzede wszystkim nowych chodników. Będziemy to sukcesywnie wykonywać w ramach Inicjatyw Samorządowych wspólnie z Województwem Małopolskim. Niektóre trasy mamy zamiar wyremontować z pieniędzy przyznawanych w ramach programu usuwania skutków klęsk żywiołowych, o które również aplikujemy.

Budowa obwodnicy Żabna również jest dla Pani istotna?

Oczywiście, że tak. Jesteśmy na etapie wykonywania wielowariantowej koncepcji obwodnicy Żabna. W tej sprawie konsultujemy się z Zarządem Dróg Wojewódzkich w Krakowie. Firma, która przygotowuje koncepcje obwodnicy, przedstawiła kilka jej wariantów. W niedalekiej przyszłości mieszkańcom Żabna i naszej gminy przedstawimy trzy warianty, które będą brane pod uwagę w wyznaczaniu ostatecznej trasy. Myślę, że wybudowanie obwodnicy to mogłaby być kwestia około 8-10 lat, pod warunkiem, że znajdą się na ten cel pieniądze. Trzeba pamiętać, że jest to gigantyczne przedsięwzięcie, które pochłonie ponad 100 mln zł, a my jako samorząd gminny będziemy musieli pokryć 50 proc. kosztów. Być może prace mogłyby być wykonywane etapami. To bardzo ważna z punktu widzenia Żabna inwestycja, która odciążyłby centrum naszego miasta z uciążliwego ruchu samochodów. Liczymy, że uda się ją zrealizować wspólnie z Województwem Małopolskim.

Słyszałem, że mieszkańcy gminy Żabno doceniają to, że jest Pani burmistrzem, który słucha i pomaga w rozwiązywaniu ich problemów.

Bardzo cenię sobie spotkania z mieszkańcami. Staram się być obecna na wszystkich wiejskich zebraniach. Zapraszam też mieszkańców do urzędu w Żabnie. Rozmawiając z ludźmi, staram się, aby mieli czas na przedstawienie swoich spraw i racji. Cieszę się, gdy sprawy mogę rozpatrzeć po ich myśli. Gdy to nie jest możliwe, ja i pracownicy dokładamy starań, aby nasze argumenty można było zaakceptować. Tak było w przypadku parkingu w centrum Żabna. Mieszkańcy interweniowali u mnie, aby parking był bezpłatny dla osób, które przyjeżdżają jedynie załatwić swoje sprawy do urzędu. Przygotowaliśmy w tym zakresie uchwałę, która została przyjęta przez Radę Miejską. W tym celu zostały też zmodyfikowane parkometry. Specjalnie dla mieszkańców przebudowaliśmy również parter magistratu. Od sierpnia na parterze będzie czynny dziennik podawczy, który znacznie ułatwi obsługiwanie petentów. Myślę, że będzie też stanowił swoisty punkt informacyjny. Naszym celem na najbliższe lata jest również dostosowanie gminnych obiektów dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Już w przyszłym roku zamierzamy ułatwić dostęp do Gminnego Centrum Kultury i zarazem Miejsko-Gminnej Publicznej Biblioteki poprzez montaż windy. Windy chcemy uruchomić również w Urzędzie Stanu Cywilnego, a następnie w Urzędzie Miasta. Na takie adaptacje czekają też szkoły.

Jako jedyni w regionie możecie pochwalić się klubem piłkarskim, który jeszcze niedawno grał w polskiej Ekstraklasie. Czy sukcesy Bruk-Bet Termaliki Nieciecza mogą spowodować, że Żabno zacznie odwiedzać coraz większa liczba turystów?

Po cichu na to liczymy. Plany samego Bruk-Betu podążają w kierunku stworzenia w Niecieczy centrum piłki nożnej, które dysponowałoby również bazą noclegową. Noclegi dla turystów funkcjonują już w Żabnie, Niedomicach, czy Odporyszowie. Na pewno naszym celem jest większe otworzenie się na turystów. Będziemy starać się pozyskać pieniądze na promocję wydarzeń organizowanych w gminie oraz promocję obiektów, którymi możemy się pochwalić. Myślimy m.in. nad stworzeniem wirtualnego spaceru po wszystkich naszych miejscowościach. Dużą nadzieję wiążemy również z powstającym właśnie filmem na temat Jana Wnęka, wynalazcy z Odporyszowa. Obraz będzie zawierać relację z przebiegu poszukiwań dokumentów dotyczących poczynań pierwszego w historii człowieka, który odbył lot ślizgowy. Dziennikarski reportaż będzie prowadzony w miejscach, gdzie „Ikar znad Dunajca” mieszkał i tworzył oraz tam, gdzie przechowywane jest jego dziedzictwo. Premiera filmu przewidziana jest na jesień tego roku i być może spowoduje, że znaczna część osób po raz pierwszy usłyszy o Żabnie i będzie chciała zwiedzić nasze okolice.

Już wkrótce po raz dziesiąty zorganizowane zostaną „Dni Żabna”. W tym roku przewidzieliście mnóstwo atrakcji.

Kultura odgrywa w przypadku naszej gminy olbrzymią rolę. Duża w tym zasługa pani Marty Warias, dyrektorki Gminnego Centrum Kultury w Żabnie. To głównie dzięki niej w naszej gminie odbywa się mnóstwo wydarzeń kulturalnych, jak chociażby: promocje książek, spotkania z wybitnymi pisarzami, koncerty znanych w całym kraju zespołów muzycznych, czy występy artystów scenicznych w tym kabareciarzy. Gmina Żabno już po raz trzeci jest beneficjentem budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Oczywiście konkurujemy w jego czwartym rozdaniu. Poza tym chwalimy się również grupami teatralnymi. Amatorski teatr AD HOC z Żabna systematycznie zdobywa wyróżnienia. Swoje sztuki przygotowują również członkowie stowarzyszenia „U Tatara” z Siedliszowic. Tegoroczne „Dni Żabna” na pewno będą wyjątkowe, bo to jubileuszowa 10. edycja. Świętowanie zaczęliśmy już 27 lipca. Z okazji 5. urodzin Galerii Żabno pojawiło się mnóstwo atrakcji dla dzieci, a swój koncert zagrał dla mieszkańców gminy zespół Baciary. 31 lipca w Gminnym Centrum Kultury w Żabnie odbędzie się z kolei wernisaż wystawy „Co nam w duszy gra…” prezentujący dorobek artystyczny naszych mieszkańców. Tego dnia nie zabraknie również występów naszych lokalnych zespołów folklorystycznych. Najwięcej atrakcji czeka na mieszkańców oczywiście 4 sierpnia na placu przy hali sportowej w Żabnie. Oprócz wielu gier i zabaw dla dzieci nie zabraknie koncertów. Ze swoim repertuarem zaprezentuje się Mateusz Mijal, a główną gwiazdą wieczoru będzie Beata Kozidrak i zespół Bajm. Jestem przekonana, że zabawa tego dnia będzie wyśmienita i serdecznie na nią wszystkich zapraszam.

Autor: Sebastian Czapliński/ TEMI.pl

*Tekst ukazał się na łamach tarnowskiego tygodnika TEMI.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *