No i gitara!

Coraz więcej tarnowian marzy o tym, aby nauczyć się grać na jakimś instrumencie. Największą popularnością cieszą się obecnie kursy gry na gitarze. Wśród osób chcących opanować grę na tym instrumencie sporą grupę stanowią ci, którzy z gitarą w dłoni chcieliby spędzić miło czas w towarzystwie znajomych, przy palącym się ognisku. Nie brakuje jednak i takich, którzy marzą o swoim zespole muzycznym i występami przed liczną publicznością.

Studio Rocka Pawła Mazura

Gitara to jeden z najpopularniejszych instrumentów wybieranych przez dzieci, ale również ich rodziców. Chociaż jest kilka rodzajów tego instrumentu, wszyscy zaczynają zazwyczaj od gitary akustycznej, czyli tej najmniej skomplikowanej. Eksperci są zgodni – gra na gitarze pozytywnie wpływa na wiele aspektów naszego życia. Przede wszystkim pozytywnie wpływa na koncentrację oraz poprawia pamięć i ułatwia naukę. Oprócz tego potrafi zrelaksować, poprawia koordynację manualną, a także pobudza naszą kreatywność.

Tarnowskie Centrum Edukacji już od kilku lat prowadzi zajęcia nauki oraz doskonalenia gry na gitarze elektrycznej, akustycznej i basowej. Wojciech Koćwin, który pełni tam funkcję instruktora potwierdza, że gitara, to instrument najczęściej wybierany przez tarnowian. – Prowadzimy również zajęcia z gry m.in. na skrzypcach, fortepianie, czy flecie, jednak to gitara jest numerem jeden. Obecnie lekcje pobiera u nas około 60 osób w różnym wieku. Wraz ze mną zajęcia prowadzi jeszcze trójka nauczycieli i nie ukrywam, że nasze grafiki są w całości zapełnione. Na gitarze uczą się grać zarówno dziewczyny, jak i chłopcy. Czy trzeba mieć do tego jakieś odpowiednie predyspozycje? Na pewno nauka przychodzi łatwiej osobom, które mają zdolności manualne, czyli ładnie rysują, piszą, tworzą małe rzeźby z różnych materiałów. Dodatkowo w uprzywilejowanej pozycji są ci, którzy mają poczucie rytmu i dysponują słuchem muzycznym. Nie jest jednak tak, że kogoś nie da nauczyć się grać na gitarze. Uczę już wiele lat i jeszcze nie zdarzyło mi się, aby ktoś nie potrafił zagrać kilku prostych kawałków.

Większość nauczycieli poleca rozpocząć naukę gry na gitarze od gitary klasycznej. Jest ona najpopularniejszym typem gitary i pozwala zagrać większość piosenek. Wielu gitarzystów zaczyna naukę na gitarze właśnie tego typu, po czym szkolą się w grze na gitarze elektrycznej i basowej. Aby zacząć grać, potrzebujemy instrumentu. Na początku nie warto inwestować w zbyt drogi sprzęt. Nie wiadomo, czy zafascynujemy się grą na gitarze i spędzimy z nią kilka kolejnych lat, czy szybko odstawimy ją w kąt. Na zakup drogiego instrumentu warto poczekać, ponieważ i te tańsze posiadające nylonowe struny, które są mniej bolesne dla palców niż ich metalowe odpowiedniki, dają dużą frajdę z gry.

– W Internecie znajdziemy mnóstwo gitar w różnych cenach. Na początek warto sięgnąć po instrument w granicach 500 zł. Jeżeli zarazimy się grą na gitarze i będziemy chcieć zająć się tym na poważnie, można pomyśleć o sprzęcie za 3 tys. zł. Za tę cenę kupimy już naprawdę solidną gitarę – przekonuje Paweł Mazur, założyciel Studia Rocka, którego uczniami byli m.in. półfinaliści telewizyjnego show „Must Be The Music”. – Celem każdych zajęć jest przygotowanie muzyka do profesjonalnego działania w zespole, zarówno w studio, jak i na scenie. Program nauczania przygotowuję zawsze indywidualnie pod każdego ucznia. Przykłady ćwiczeń wykonywanych na lekcjach są nagrywane, więc nie ma możliwości, abyśmy przed kolejnymi zajęciami zapomnieli, co robiliśmy na poprzednich. Najbardziej pracowici muzycy uczestniczą w nagraniach studyjnych coverów, które umieszczane są na stronie Studia Rocka. Podczas zajęć doskonalimy technikę gry palcami i piórkiem. Uczymy się akordów, które stanowią podstawę nauki gry na gitarze, czy wykonujemy ćwiczenia i kombinacje rytmiczne tzw. bicia. Gitara jest tak popularna wśród tarnowian, ponieważ jest jednym z nielicznych instrumentów, które możemy niemal wszędzie zabrać ze sobą. Wirtuozi gitary muszą mieć część talentu wpisane w swoje DNA, jednak jeżeli będziemy systematycznie ćwiczyć, to również osiągniemy dobry poziom. Większość moich uczniów myśli o karierze muzyków. Chcą założyć zespoły i grać przed liczną publicznością i w dużych salach koncertowych. Oczywiście niewielu ostatecznie się to udaje, jednak osób, które chcą nauczyć się grać tylko po to, aby pochwalić się swoimi umiejętnościami wśród znajomych, podczas wieczornego ogniska również nie brakuje.

W Tarnowie za godzinną lekcję gry na gitarze trzeba liczyć się z wydatkiem między 30-60 zł. W dobie Internetu duża liczba przyszłych gitarzystów twierdzi, że lepiej nie wydawać tych pieniędzy, a po prostu samemu nauczyć się grać w domowym zaciszu, chociażby korzystając z poradników dostępnych na portalu You Tube. Nie do końca zgadza się z tym Piotr Smoleń, uznany i ceniony gitarzysta w kraju i za granicą, który w 2012 roku w Tarnowie założył swoją prywatną szkołę gitarową. – Są osoby, które potrafią samodzielnie nauczyć się grać na gitarze, ale to wyjątki. Przeważnie kursy w Internecie przygotowywane są dla osób, które mają już jakieś pojęcie o gitarze i jej możliwościach. Musimy pamiętać o tym, że szkoląc się na podstawie filmiku w sieci, nie jesteśmy w stanie zadać pytania instruktorowi, w przypadku, kiedy nurtowałaby nas jakaś kwestia związana z techniką gry. Jestem więc zwolennikiem tego, że jeżeli ktoś rzeczywiście chciałby uczyć się sam gry na gitarze, powinien przynajmniej kilka pierwszych lekcji odbyć z fachowcem, aby wiedział „z czym to się je” i nie popełniał prostych błędów już na starcie, które będą ciągnęły się za nim latami – mówi Piotr Smoleń dodając, że wśród jego uczniów znajdziemy nie tylko 10-latków, ale również 60-latków. – Na naukę nigdy nie jest za późno. Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że największe postępy robią osoby w przedziale wiekowym 20-30 lat, ponieważ są już dojrzałe emocjonalnie, wiedzą czego chcą i nauka przychodzi im zdecydowanie łatwiej. Przy systematycznych ćwiczeniach jestem w stanie nauczyć ich dobrej gry na gitarze nawet w ciągu trzech miesięcy! Jeżeli oprócz gry na zajęciach również w domu codziennie grze na gitarze poświęcać będziemy około godziny, to efekty przyjdą szybko i będziemy z nich bardzo zadowoleni. W przypadku mojej szkoły opcje nauki są dwie: podstawowa i zaawansowana. Opcja podstawowa przeznaczona jest dla osób chcących nauczyć się podstawowych akordów gitarowych i piosenek tak, aby mieć przyjemność z grania np. przy ognisku. Przy opcji zaawansowanej uczę wszystkiego co niezbędne, aby grać, komponować, improwizować i przekładać ze słuchu utwory. Nauka trwa wówczas od półtora roku do trzech lat, a uczeń na zakończenie kursu otrzymuje specjalny dyplom. Po moich podopiecznych widzę, jak wielką frajdę sprawia im gra na gitarze. To, że coraz więcej tarnowian decyduje się na grę na tym instrumencie, powinno tylko nas cieszyć, bo do tego, jak ważną rolę muzyka odgrywa w naszym życiu, nikogo nie trzeba przekonywać…

Autor: Sebastian Czapliński/ TEMI.pl
*Tekst ukazał się na łamach tarnowskiego tygodnika TEMI.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *