Szerzyny, czyli dzieje się!

 

W poprzednim tygodniu sporo działo się w gminie Szerzyny znajdującej się w powiecie tarnowskim. Oprócz uroczystej gali z okazji Dnia Edukacji Narodowej, odbyła się również Spartakiada dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej.

Dzień Edukacji Narodowej2

W ubiegłym tygodniu w Ołpinach w gminie Szerzyny odbyła się uroczysta gala z okazji Dnia Edukacji Narodowej, podczas której nauczyciele ze szkół gminnych otrzymali wyróżnienia za swoją pracę.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in: Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej oraz Urszula Augustyn, wiceminister edukacji, którzy wręczyli nauczycielom specjalne odznaczenia. – Nauczyciele spędzają swój czas, albo zamknięci w salach lekcyjnych, albo w pokoju nauczycielskim, gdzie przez kilka minut, nie mogą sobie pozwolić na dłuższą rozmowę i lepsze poznanie. Po raz pierwszy zdecydowaliśmy się zorganizować tego typu uroczystość, aby dowartościować ich za trud pracy, zaangażowanie i wytrwałość w kształceniu nowych pokoleń – mówi wójt gminy Szerzyny, Grzegorz Gotfryd.

Pod wrażeniem uroczystości był minister Władysław Kosiniak-Kamysz, który chciałby, aby podobne obchody miały miejsce również w innych gminach. – Ten dzisiejszy dzień pokazał, że warto organizować tego typu gale. Często spotykamy się na szkolnych akademiach, ale zorganizowanie takiej uroczystości w sobotnie popołudnie, kiedy można usiąść przy wspólnym posiłku, delektować się występami artystycznymi uczniów i spokojnie porozmawiać jest zupełnie czymś innym. Warto, aby i inne gminy podążyły tym tropem.

Odznaczenia z rąk obecnych ministrów otrzymało łącznie pięciu nauczycieli. Szesnastu pedagogów zostało uhonorowanych nagrodami pieniężnymi ufundowanymi przez wójta gminy Szerzyny. Gala odbyła się po raz pierwszy, ale jak udało nam się dowiedzieć, na stałe ma się wpisać w kalendarz gminnych uroczystości.

Spartakiada

W ubiegłym tygodniu w Zespole Szkół w Szerzynach zorganizowana została II Integracyjna Spartakiada Dzieci i Młodzieży. Głównym inicjatorami imprezy były stowarzyszenie „Wszystkie dzieci nasze są”, obejmujące dzieci niepełnosprawne z terenu gmin Szerzyny i Rzepiennik Strzyżewski oraz tarnowskie stowarzyszenie „Antyschematy 2”.

W zawodach wzięło udział blisko dwieście niepełnosprawnych dzieci wraz ze swoimi opiekunami. Podczas imprezy zorganizowano m.in. zabawy animacyjne, zajęcia arteterapii, czy paradę konną. Nie zabrakło również rozgrywek sportowych, wśród których główną atrakcją był mecz piłki nożnej o „Puchar Wójta Gminy Szerzyny”. Podczas Spartakiady odbyła się również licytacja sprzętu sportowego, z którego dochód przeznaczony zostanie na leczenie i rehabilitację podopiecznych ze stowarzyszenia „Wszystkie dzieci nasze są”. – Udało nam się zebrać 6 320 zł. Jesteśmy wdzięczni wszystkim darczyńcom, bo jest to naprawdę spora kwota – mówi Barbara Duran, prezes stowarzyszenia. – Chcemy przełamywać bariery i udowadniać, że dzieci niepełnosprawne potrafią dokonywać wielkich rzeczy. Dzieci uwielbiają integrować się poprzez sport, czego tegoroczna impreza była najlepszym przykładem. Frekwencja przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Spodziewaliśmy się osób z najbliższych miejscowości, a zawitali do nas goście z Jasła, Mielca, a nawet Krakowa. Spartakiada jest imprezą cykliczną, która również w przyszłym roku odbędzie się w Szerzynach. Mamy nadzieję, że coraz więcej ludzi zaangażujemy we wspólne zmagania sportowe, a przede wszystkim w pomoc dla niepełnosprawnych dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *