Charamsa, czyli spowiedź księdza

charamsa
Ks. Krzysztof Charamsa (zdj. YouTube)

Watykański teolog, ks. Krzysztof Charamsa z Kongregacji Nauki Wiary, wyznaje, że jest gejem. 42-latek, na księdza został wyświęcony 18 lat temu. W dniu dzisiejszym, w sieci pojawiło się nagranie, w którym ksiądz wypomina Kościołowi, że nie ma pojęcia o problemach osób homoseksualnych.

Internetowy portal „Gazety Wyborczej” obszernie cytuje tekst, który ks. Krzysztof Charamsa przesłał do gazety.

Żądam od Kościoła, by zaczął nas traktować na poważnie, by spojrzał nam w oczy, jak czynił z każdym człowiekiem Pan Jezus. Żądam, by przestał nas stygmatyzować, zohydzać w oczach świata, poniewierać nami. Dziś czuję, że jestem księdzem po to, by upomnieć się o prawa tej, wciąż jeszcze u nas upokarzanej, części społeczeństwa i Kościoła.

YouTube Preview Image

W dniu dzisiejszym, w samo południe, zaczęła się konferencja prasowa ks. Krzysztofa Charamsy, podczas której, przedstawił on obecnym na sali dziennikarzom, swojego narzeczonego – Eduarda, który według doniesień medialnych, jest Katalończykiem. Warto dodać, że ks. Charamsa domaga się m.in. anulowania niektórych dokumentów nauczania katolickiego o osobach homoseksualnych, w tym kilku punktów z katechizmu, które mówią, że orientacja homoseksualna jest „obiektywnie nieuporządkowana”.

Watykan bardzo szybko zareagował na słowa ks. Charamsy. W specjalnym oświadczeniu możemy przeczytać:

W związku z oświadczeniami i wywiadami udzielonymi przez ks. Krzysztofa Charamsę należy zauważyć, że mimo szacunku na jaki zasługują wydarzenia i sytuacje osobiste oraz refleksje na ten temat – decyzja, by dokonać tak głośnej manifestacji w przeddzień otwarcia Synodu wygląda bardzo poważnie i nieodpowiedzialnie, ponieważ zmierza do narzucenia zgromadzeniu synodalnemu nieuzasadnionego nacisku mediów. Z pewnością ks. Charamsa nie może nadal wykonywać swoich zadań w Kongregacji Nauki Wiary i na uniwersytetach papieskich. Natomiast inne aspekty jego sytuacji leżą w kompetencji jego ordynariusza diecezjalnego.

Jedno jest pewne… Przed Kościołem kolejna próba, na którą tym razem wystawia go jeden z nauczycieli. W tym wypadku, ciąg dalszy na pewno nastąpi…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *