W Ołpinach przypominał o bohaterach

W Wiejskim Domu Kultury w Ołpinach w gminie Szerzyny odbył się wykład „Żołnierze Wyklęci – spotkanie z prawdziwymi bohaterami”, którego autorem był dziewiętnastoletni Jakub Marek, student Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz członek Stowarzyszenia Historyczno Patriotycznego „Pro Patria”, które było głównym organizatorem imprezy.

Jakub Marek - Żołnierze wyklęci

Sam wykład był kontynuacją cyklu zajęć edukacyjnych, które odbywały się na terenie tamtejszej gminy, m.in. w szkołach w Szerzynach, Ołpinach, Swoszowej, Czermnej, czy Żurowej. Oprócz prezentacji, która przedstawiała historię Żołnierzy Wyklętych pochodzących z tutejszych rejonów, zgromadzeni goście, którzy do ostatniego miejsca wypełnili ołpińską salę mogli usłyszeć patriotyczne pieśni, zapoznać się z twórczością poetycką, a także ekspozycją, której bohaterem był generał Emil Fieldorf.

– Początkowo wykłady miały być prezentowane tylko na terytorium lokalnych szkół. Cieszyły się jednak tak dużą popularnością, że zdecydowano się, aby mogli wysłuchać ich również starsi mieszkańcy naszej gminy – mówi Jakub Marek. – Wiele czasu spędziłem nad zebraniem materiałów, które tworzą ostateczną prezentację. W tym celu godzinami przesiadywałem przed komputerem przeglądając Internet, czytałem mnóstwo książek oraz spotykałem się z ludźmi, którzy opowiadali mi o wydarzeniach tamtych czasów. Dzięki pomocy kolegów i koleżanek ze stowarzyszenia, wśród których znajdują się także nauczyciele historii, było mi dużo łatwiej. Udało mi się porozmawiać m.in. z córką Józefa Mitoraja, żołnierza placówki Szerzyny Obwodu Tarnów AK, od której otrzymałem wiele pamiątek i dokumentów wojennych z tamtego czasu, jak również pamiętnik samego pana Józefa.

Głównym powodem, dla którego młody student zdecydował się na przygotować wykład był fakt, że o historii Żołnierzy Wyklętych w tutejszym rejonie pamięta coraz mniejsza liczba mieszkańców. Swoimi wystąpieniami chciałby, aby pamięć o prawdziwych bohaterach nie zatraciła się wraz z upływającym czasem. – Po wykładzie zebrałem naprawdę wiele pozytywnych komentarzy. Pojawiła się szansa, że nadal będę prowadził swoje prezentacje, tym razem w miastach województwa podkarpackiego. Planuję również zorganizowanie wykładów na inne tematy, jak chociażby związane ze zbrodnią katyńską, czy żołnierzami II wojny światowej, którzy walczyli na tutejszych ziemiach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *