Radłów: Park w końcu zmieni swoje oblicze

Ponad 5 lat mieszkańcy gminy Radłów czekali na rewitalizację parku miejskiego. Otrzymane w ostatnich tygodniach przez gminę dofinansowanie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 na realizację zadania pn. „Rewaloryzacja zespołu pałacowo – parkowego w Radłowie” sprawiło, że w końcu można ruszyć z pracami. Zmiany mają być duże, o czym świadczy wartość inwestycji, którą oszacowano na 5 mln zł.

Mostek w radłowskim parku/ autor wizualizacji: Autorska Pracownia Projektowa Jerzy Wowczak

Przez wiele lat 7 ha starego parku ze stawami wodnymi leżało odłogiem niemal w samym centrum Radłowa. Dopiero w 2013 roku włodarzom podtarnowskiej gminy udało się przejąć w formie darowizny od powiatu tarnowskiego teren i rozpocząć starania o rewitalizację tego miejsca. Centralnym punktem parku jest wzniesiony około 1830 roku pałac Dolańskich, największy obok pałacu Sanguszków w Gumniskach obiekt rezydencjonalny w powiecie tarnowskim. W 1945 z pałacu uczyniono siedzibę Liceum Ogólnokształcącego i do dzisiaj wykorzystywany jest dla potrzeb oświaty. Niestety szkole niepotrzebny jest aż tak duży teren, dlatego przez lata był on zaniedbany. Teraz ma się to zmienić.

W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 gmina Radłów otrzymała dofinansowanie w wysokości 500 tys. zł na realizację zadania pn. „Rewaloryzacja zespołu pałacowo – parkowego w Radłowie”. Będzie to pierwszy etap planowanej rewitalizacji parku, który obejmie oczyszczenie stawów wraz z formowaniem skarp wokół nich, budowę alejek, oświetlenia oraz małej architektury, a także pielęgnację zieleni. Całkowitą wartość projektu oszacowano na blisko milion złotych.

– Nie da się ukryć, że park jest bardzo zaniedbany. Brakuje w nim nie tylko małej architektury, ale nawet zwykłych ścieżek. Bardzo cieszymy się, że po wielu latach, w końcu możemy ruszyć z pracami. Czekaliśmy na nową Perspektywę Finansową UE, stąd tak długi czas oczekiwania na rozpoczęcie inwestycji. Dodatkowo mieliśmy również inne ważne wydatki, jak chociażby ten związany z remontem starej synagogi, której koszt wyniósł blisko 5,5 mln zł. Jestem przekonany, że już wkrótce nasz park nie będzie odstraszał, a jedynie budził podziw i zachwyt – mówi burmistrz Radłowa, Zbigniew Mączka. – Plany mamy bardzo ambitne. Pierwszy etap prac chcemy zakończyć już w przyszłym roku. Najwięcej prac pochłonie oczyszczenie stawu. Na pewno nie obędzie się również bez regulacji brzegów. Dodatkowo chcemy wykonać renowację znajdującego się na stawie mostku. W pierwszej kolejności mamy jednak zamiar wyznaczyć alejki, zamontować nowe ławki, oświetlenie oraz monitoring. Chcemy, aby park był nie tylko piękny, ale również bezpieczny dla mieszkańców.

Trzy lata temu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radłowie zorganizowano spotkanie profesorów i studentów Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, którego tematem było zagospodarowanie radłowskiego parku. Naukowcy w ramach akademickich prac przygotowali projekty dotyczące jego rewitalizacji. Ostatecznie burmistrz Radłowa zdecydował się na koncepcję architektoniczną zaprojektowaną przez krakowską Autorską Pracownię Projektową Jerzego Wowczaka. Koszt wszystkich zaplanowanych w ramach projektu prac oszacowano na 5 mln zł.

– Mamy już gotowy projekt parku sensorycznego, który stałby się wielką atrakcją nie tylko dla mieszkańców Radłowa, ale i turystów. Dodatkowo w znajdującym się na terenie parku Domu Ogrodnika, który jest w bardzo złym stanie technicznym, chcielibyśmy uruchomić niewielką kawiarnię, gdzie w weekendy będzie można usiąść, napić się kawy, a przy okazji posłuchać dobrej muzyki wykonywanej przez najbardziej uzdolnioną muzycznie młodzież z terenu gminy. Oprócz tego zachowane szczątki muru ogrodzeniowego zostaną zakonserwowane, wyczyszczone i fragmentarycznie uzupełnione – mówi burmistrz Zbigniew Mączka i dodaje – Wierzę, że nowy park stanie się idealnym miejscem do organizowania imprez gminnych, jak chociażby „Dni Radłowa”. W nowym rozdaniu unijnych środków będziemy starać się uzyskać na przeprowadzenie wszystkich prac jak największą sumę. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to rewitalizacja całego parku powinna zakończyć się w perspektywie najbliższych pięciu lat.

Autor: Sebastian Czapliński/ TEMI.pl
*Tekst ukazał się na łamach tarnowskiego tygodnika TEMI.

1 komentarz

  1. Witam. Czy w stawach w parku można łapać ryby ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *